23 Şubat 2012 Perşembe

DIY - Eski Dolap Kaplama


Yeni evime-herşeyiyle bana ait ilk yuvama- heyelan hızında taşınmam ardından mobilyalar bir yavru kedi, ben bir Elmayra havasında aksiyon almaya başladım. Sprey boyayla vintage bir aynayı beyaza boyadıktan sonra yanındaki dolaba gözümü diktim. Boyasam mı diye düşünürken Pelinizi sağolsun -kızıım sen bunu kapla süpır olur diyince kaplayıverdim gitti. Sonuç süper oldu. Hepinize şiddetle tavsiye ediyorum. Hem az maliyetli hem de kolay.
Malzemeler
Yapı Marketlerden veya pazarlardan kolayca satın alabileceğiniz (rulosu 12-TL civarında) yapışkanlı kaplama kağıtları. Ben ahşap görünümü olan mat beyaz tercih ettim. Çekmece içinse çiçek deseni buldum.

Kapı kollarını değiştirmek isterseniz Zara Home'da 9-19-TL fiyat aralığında pek çok çeşit bulursunuz. Bir diğer adres Chakra. Aynı fiyat fakat çeşit çok az.
Mobilya'daki kulp vs vidalı aparatları sökebilmeniz için tornavida veya vız vızlı alet (neydi bunun ismi:P)
Köşelerdeki fazlalıkları kesmek için maket bıçağı vs..
Tercihen  metal renkli büyük düğmeler.(Ben salı pazarında vidalı apolet yıldızları bulmuştum. Onları kullandım:)
NASIL YAPIYORUZ ?
1.ADIM: Mobilyanızdaki kulpları çıkartın. Üzerinde sticker vs varsa onlardan da kurtulun.

2.ADIM: Ruloyu yapışkanlı kağıdından ayırarak yukarıdan aşağı istikamette mobilyanıza yapıştırmaya başlayın. Yapışkanlı uçlar tam da kapağın başladığı noktaya gelmeli. Parça parça yapın. Tüm parçayı tek seferde yapışkanından ayırmayın. 1 karış uzunluk yeterli olacaktır. Eliniz genişliğinde bir parçayı yapıştırdıktan sonra hava kabarcığı kalmaması için bastırarak üzerinden geçin. Bu esnada rulonun geri kalanı henüz kağıdından ayrılmamış ve makara şeklinde aşağıya sarkıyor olacak. Pürüzsüz yapıştıysa ruloyu tutup aşağı çekerek yapıştırmaya ve hava kabarcıklarından kurtulmaya devam edin. (Kabarcık olursa üzülmeyin. Bir toplu iğneyle patlatıp, sil baştan sökmeden düzeltebilirsiniz)

3.ADIM: Yüzeyi kapladıktan sonra menteşe yerlerine gelen fazla kağıdı kesip alıyoruz. Artan kısımları içeri doğru yapıştırabilir veya dışarıdan görünmeyecek şekilde kesebilirsiniz. Ben iç kısıma doğru yapıştırdım.

4.ADIM: Sıra geldi yeni dolap kulplarını takmaya. Benim dolabımda iki tane vida deliği vardı. Elimdeki kulp için tek bir delik yeterli olduğundan önce dolabın iç kısmından yeni kulbu takar gibi yapıp deliğin yerini belirginleştirdim. Kağıdı delmemeye özen gösterdim. Sonra ön taraftan kulbu takıp sıkıştırdım.


5.ADIM: Boş kalan diğer vida deliğini de metal apolet yıldızlarıyla süsledim. Çok güzel oldu. İsterseniz büyük düğmeler de kullanabilirsiniz.

6.ADIM: Çekmeceleri de tamamen çıkartıp kaplıyoruz. Ben canım sıkıldıkça artan çiçekli rulodan ufak bir parçayı kafama göre kesip dolap kapaklarına sözde menteşe yaptım. 1'i gitti daha 7 tane daha lazım.


Ve işte dolabımız bitti... Günümüzü aydınlatmaya yeter.

23 Yorum:

bahar006 dedi ki...

Süpir olmuş gerçekten, ellerine sağlık:)

Şirret Şerbet dedi ki...

Saol tatlım. Bir nevi bahar açtı odaya..Tavsiye ediyorum. Ne bulursan kapla gitsin :)

Pelin P.A. dedi ki...

Çok yakışıklı olmuş tatlım eline sağlık :)

Şantiyenin Gülü (Tender Lady in the construction site) dedi ki...

süper olmuş bu:) bende annemin 30 yıllık komidinlerini beyaza boyamış onunla ilgili bir post yazmıştım :)

Nani'nin Günlüğü dedi ki...

bayılldımmm:)yaratıcılık işte:)geri dönüşüm ayrıca süper:)

biraydamasalı dedi ki...

çok güzel olmuş değişiklik her daim iyi.sevgiler:)

decodeniquo dedi ki...

hmm dolabın içini nasıl yaptın peki? orayı da kapladın mı? çok messy değil mi? her yere yapışmıyor mu? mesela yamuk başlamıyor musun yapıştırmaya her denemende? off bi türlü cesaret edemiyorum bu yapışkanlı kağıt işine, elimde fırçalar, akrilik boyalar, maskeleme bantları günlerce geziyorum evde... hala melul melul suratıma bakan kiraz rengi bir dolabım var yüzüm kızarıyor yerlere havalara bakıyorum ıslık çalıyorum o odaya girdiğimde!

gülçin dedi ki...

merhaba :) acaba nerden satın alabiliriz bu ruloları ? birkaç mağazaya baktım fakat bulamadım. isim vermeniz mümkün mü :)

Şirret Şerbet dedi ki...

Tüm yapı marketlerde bulabilirsin. Koçtaş Baumax.. Hatta Migro bile olabilir.

Sitare dedi ki...

harikasın şekerim beynimi yiyip duran dolaplar ve renkleri şimdi gözümde bambaşka hayallere koşuyor:)
yakın zamanda ev taşıma derdine düşeceğim ve gider gitmez kaplama sanatına vakıf olacağım.
ellerine sağlık.

Şirret Şerbet dedi ki...

@Sitare gör bak çok kolay çok zevkli yapması...

Adsız dedi ki...

Elinize sağlık bende ayakkabı kutularımı kapladım hazır alınmış kutular gibi oldular.Herşeyin 1 tl ye satıldığı hemen heryerde açılan mağazalarda bile var.

Şirret Şerbet dedi ki...

Güle güle kullan. Yanlız dikkat et bağımlılık yapıyor. Herşeyi kaplamak istiyor insan :)

Adsız dedi ki...

şirret şerbet
silerken falan sorun oluyor mu bazılarından duymustum silmesi çok zor kalkıyor falan diye vaz geçtim mutfak dolabına düşünüyordum bilgi verirsen sevinirim bu konuda

Şirret Şerbet dedi ki...

@Adsız Ben giysi dolabında kullandığım için mutfaktaki gibi bir ıslanma, kirlenme, yağlanma durumu olmuyor. Açık beyaz kaplamama rağmen 1 yıldır ne sarardı ne de kirlendi. Tozunu almam yetti. Bence bir deneyin. Memnun kalmazsanız kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Adsız dedi ki...

bu dolap için kaç rulo gitti acaba

Şirret Şerbet dedi ki...

@Adsız Aslında 3 ruloyu geçmedi diyebiliriz. Rulolar hem geniş hem de oldukça uzun.

Adsız dedi ki...

yaa bende yaptım kızımın gardolabıını sımdı cıkarmak ıstıyorum ama nasıl yardımcı olurmusunuz nasıl cıkar bu bantlar

Şirret Şerbet dedi ki...

Eğer benim kullandığım türde rulolar kullandıysanız ve mobilya çok eski değilse rahatlıkla ucundan çekip çıkartabilirsiniz diye düşünüyorum. Yapıştığı kadr kolay çıkıyorlar çünkü.

Adsız dedi ki...

bizim kapıların rengi çok kötü oldu.bu yapışkan rulolarla kapımızın rengi değişirmi.doğal görünürmü?lütfen cevap.teşekkürler.

Şirret Şerbet dedi ki...

Benim dolap kapaklarınd adoğal durdu. Sizin kapıları bilemedim :)

tolga cebe dedi ki...

dolap kaplamaları çok güzel olmuş elinize sağlık ... peki zaman içinde kenarların atmaması için bir işlem yaptınız mı? ben de mutfakta aynı işlemi yapmak istiyorum ancak güneş alan kısmı düşündürüyor... sıcaklıktan atar mı diye düşünüyorum...

Şirret Şerbet dedi ki...

@tolgacebe kenarlar için hiçbir işlem yapmadım. İlk günkü gibi duruyor. Bulundukları oda epey güneş alan bir yer. (Arada perde var ama) henüz atma vs olmadı hiç.

Related Posts with Thumbnails